Na pewno trzeba tutaj spojrzeć na zalety w kontekście społeczny, nie zawsze wykup recept jest dla ludzi komfortowy pod kątem finansowym, tym samym alternatywy w postaci środków bez recepty pozwalały będą nieco zaoszczędzić.

Niewątpliwym atutem jest właśnie możliwość bezproblemowego zakupu dzisiaj leków, z grupy przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Do tego należy dodać pełną gamę leków dostępnych na dolegliwości związane z pracą żołądka. No i inna rzecz, że nie trzeba już koniecznie udawać się do apteki. Takie leki kupimy teraz bez problemu na stacjach benzynowych, w sklepach monopolowych czy też innych punktach. To przewaga nad dostępnością aptek tradycyjnych, które po pierwsze rzadko kiedy, poza dyżurnymi, pracują w godzinach nocnych, po drugie też – są często lokowane w większej ilości punktów w centrach miast. Natomiast, w kontekście szeroko rozumianego dostępu do leków, no to naprawdę jesteśmy tutaj na wygranej pozycji.

Tylko też warto podejść do tematu rozsądnie. To że coś jest ogólnodostępne, nie znaczy jeszcze że możemy do tego podchodzić na zasadzie samowolki. Zawsze trzeba przestrzegać informacji na ulotce, przypomina farmaceuta z apteki pomocnej 24. Szczególnie w kontekście dawkowania i występowania możliwych działań niepożądanych, co do których obecności niewątpliwie będzie trzeba się liczyć, że może być różnie. Tu czynnikiem istotnym będzie znajomość substancji aktywnych i pomocniczych. Bo jeśli ktoś na przykład ma uczulenie na jakiś składnik, wzięcie leku będzie mogło się wiązać z bardzo dużym niebezpieczeństwem dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Dlatego też, jeśli chodzi o leki bez recepty, może czasem warto przed sięgnięciem po jakiś środek, po prostu skontaktować się z lekarzem specjalistą. To będzie się mogło przełożyć na bardzo dobre rezultaty w kontekście naszych różnych poczynań. Pamiętajmy też, żeby kupować leki sprawdzone, o uznanej marce. Jest sporo takich preparatów przeciwbólowych, pastylek na gardło oraz inne przypadłości. No i kolejna rzecz – nie zawsze warto wierzyć we wszystko, czego dowiemy się z materiałów reklamowych w radio czy telewizji. Zawsze natomiast warto podejść do tematu w sposób zdecydowanie zdroworozsądkowy. Tu chodzi o nasz komfort i bezpieczeństwo, przecież nikt nie chciałby doprowadzić do sytuacji, w której przyjmując lek bez recepty, narażalibyśmy swoje zdrowie na jeszcze większe problemy.