Wizyty u lekarza, badania, leczenie szpitalne to działania, które zawsze związane są z dokumentacją. Otrzymujemy wypisy ze szpitala, skierowania, wyniki badań i bardzo często przywiązujemy do nich sporo uwagi, ale tylko przez krótki czas. Dbamy o to, by wyniki badań zobaczył lekarz i najczęściej na tym troska o dokumentację medyczną się kończy. Nie warto tak robić. Gromadzenie dokumentacji medycznej nie jest naszym obowiązkiem. Bez wątpienia jednak jest potrzebne.

Jeśli otrzymujemy wyniki badań, wypisy ze szpitala i inną dokumentację medyczną, nie warto jej wyrzucać. Należy zadbać o to, by pozostała w naszym domowym archiwum. Oczywiście wskazane jest gromadzenie całości dokumentacji medycznej. Jeśli niektóre dokumenty musimy oddać lekarzowi lub muszą pozostać w szpitalu, warto je skserować i kopie dokumentów pozostawić u siebie.

Jaki to ma sens?

Gromadzenie dokumentacji medycznej z cała pewnością da nam obraz naszego leczenia. Może to być istotne nie tylko dla nas, ale dla lekarzy, do których będziemy zgłaszać się przyszłości. Oprócz możliwości wykorzystania dokumentacji w dalszym leczeniu, może ona być istotna za jakiś czas, gdy stan naszego zdrowia będzie uprawniał nas do otrzymania renty. Komisja emerytalno – rentowa lub komisja orzekająca o stopniu niepełnosprawności, musi podjąć decyzje na podstawie dokumentów i w naszym interesie jest, by ich było sporo i by świadczyły o stanie naszego zdrowia a jednocześnie o leczeniu.

Gromadzenie dokumentacji medycznej nie stanowi większego problemu. Z całą pewnością jest jednak w naszym interesie. Jeśli więc zależy nam na wiedzy na temat swojego stanu zdrowia i dokumentacji, która wszystko potwierdza, warto założyć sobie teczkę i chronologicznie ułożyć w niej naszą dokumentację medyczną, a później uzupełniać. Być może będzie potrzeba nam, być może innym lekarzom, bez wątpienia jednak nie będzie nieprzydatna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *