Ortopedia to taki obszar nauk medycznych, który koncentruje swoje centrum zainteresowania na diagnozowaniu oraz leczeniu chorób i urazów, dotyczących bezpośrednio naszych narządów ruchu. Jest wiele przyczyn powstawania urazów ortopedycznych.

Jaki jest ich najczęstszy powód?

Ogólnie rzecz biorąc, najczęściej z urazami ortopedycznymi mamy do czynienia w następstwie różnego rodzaju wypadków. Poza nagłymi i bardzo poważnymi uszkodzeniami, ortopedia dotyczy także pacjentów cierpiących na różnego rodzaju choroby ortopedyczne. Mamy tu na myśli przede wszystkim zwyrodnienia, osteoporozę. Dodatkowo, jednym z najczęstszych problemów ortopedycznych mogą być dysplazje stawowe, na przykład stawu biodrowego.

Skutkuje to w następstwie koniecznością zastąpienia stawu biodrowego sztucznym – czyli endoprotezą. Jest to jeden z najpopularniejszych, choć może brzmi to niefortunnie, zabiegów ortopedycznych, które wykonuje się obecnie w naszym kraju. Zarówno w szpitalach państwowych, jak i placówkach działających prywatnie.

Jakie choroby są jednak najbardziej dokuczliwe?

Zdecydowanie najbardziej dającymi się we znaki problemami są różne dolegliwości, które dotyczą kręgosłupa. Dlaczego? Jest kilka powodów, jednak przede wszystkim trzeba wyraźnie wskazać to, że ograniczają one w znaczny sposób zdolność do codziennych aktywności u osób, które cierpią na problemy z kręgosłupem.

Oczywiście są dzisiaj lekarze specjaliści, którzy na podstawie swojego ogromnego doświadczenia, są w stanie przeprowadzić szereg działań z zakresu ortopedii oraz chirurgii urazowej. Zabiegi i operacje, których nadrzędnym celem jest poprawa jakości funkcjonowania i zwiększenie komfortu pracy narządów ruchu. Pracy, czyli chodzenia i generalnie poruszania się. A czasem naprawdę taki zabieg, jest w stanie zdziałać cuda.

Rehabilitacja – również jest ważna

Powiedzmy sobie szczerze, po urazach ortopedycznych powrót do optimum sprawności ruchowej z reguły nie ma szans udać się bez procesu rehabilitacji. Przeważnie to długa i zawiła droga, która często wiąże się z fizycznym cierpieniem, ponieważ odzyskiwanie sprawności to naprawdę bolesny proces. Jednak takie bóle przynoszą potem skutek w postaci poprawy kondycji ruchowej, więc nawet jeśli ktoś chwilowo cierpi, warto podkreślić, że to negatywny aspekt, który jednak wiedzie do pozytywnego rezultatu w postaci poprawy sprawności, a być może nawet całkowitego wyleczenia.

Gdzie szukać dobrych ortopedów?

Mamy do wyboru wiele miejsc, zarówno szpitali państwowych, jak i prywatnych klinik. Prawda jest taka, że dobry ortopeda znajdzie się praktycznie w każdym większym mieście, nieocenionym źródłem informacji oraz opinii będzie w przypadku takich poszukiwań internet. Korzystając z dostępu do sieci mamy gwarancję , że szybko i skutecznie „namierzymy” specjalistę, na którym będzie zależało nam najbardziej.

Gwarancją szybkiego wkroczenia na ścieżkę powrotu do sprawności są szybkie decyzje oraz współpraca z lekarzami. Wiele zależy tutaj od woli, ponieważ jeśli ktoś podda się w trakcie, nie ma co liczyć na upragniony powrót do sprawności.

Poświęcenie, determinacja, konsekwencja – te elementy są absolutnie konieczne na liście, jeśli chodzi o powrót do zdrowia. Warto o tym pamiętać, a jeszcze zanim cokolwiek się wydarzy – po prostu dbać o narządy ruchu i nie przeforsowywać się, jednocześnie pamiętając, że regularna aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu długotrwale dobrej kondycji ciała, w tym właśnie narządów ruchu.