Cytryna jest jednym z produktów, które znajdują swoje miejsce nie tylko w kuchni, ale również w pielęgnacji. Coraz częściej wracamy do domowych sposobów na pielęgnację, dzięki czemu cytryna stała się jednym z popularniejszych składników niejednej kuracji. Sprawdźmy, jakie jest jej wykorzystanie oraz czy warto ją stosować i z jakim rezultatem.

Cytryna i jej właściwości zdrowotne

Najogólniej mówiąc, cytryna ma kilka podstawowych właściwości, a należą do nich między innymi właściwości rozjaśniające, wzmacniające, odtłuszczające, nadające połysk, wybielanie czy problemy z zaskórnikami. Działanie cytryny nie można ograniczyć do samych paznokci, bowiem wszystkie wymienione elementy dotyczą zarówno cery, włosów, wybielania zębów czy rozjaśnień skóry, niezależnie od miejsca występowania przebarwień. Warto pamiętać jeszcze o niezwykłym zapachu owocu, który jest doceniany w kosmetyce, a producenci wszelkiego rodzaju kosmetyków chętnie sięgają po cytrusowy zapach.

Cytryna na paznokcie- jak działa?

Paznokcie są taką częścią ciała, która szczególnie narażona jest na różnego rodzaju zniszczenia. Chodzi o to, że podczas codziennych obowiązków najczęściej cierpią na nich nasze paznokcie. Problem pojawia się szczególnie wtedy, kiedy mamy częsty kontakt z gorącą wodą czy środkami chemicznymi, osłabiającymi naszą płytkę. Nierzadko w takim przypadku zyskujemy brzydką pamiątkę w postaci plam, będących również pozostałością na przykład po przygotowywaniu jedzenia. To w takim przypadku między innymi pomoże cytryna i jej działalności.

Kosmetyki z cytryną na paznokcie- jakie dają efekty?

Na wstępie warto zaznaczyć, że w celu większej skuteczności warto postawić na połączenie cytryny z innym produktem naturalnym, dzięki czemu nasza kuracja odniesie jeszcze większy skutek. Do czego więc można wykorzystać cytrynę?

Na pierwszy ogień idzie rozjaśnianie. Nasze paznokcie mogą zyskać nieatrakcyjną pamiątkę w postaci przebarwień z różnych źródeł. Mogą to być wspomniane wcześniej prace, wykonywane dłońmi, a także lakiery do paznokci o ciemnym pigmencie, które aplikowane bez żadnej bazy powodują ciemnienie paznokcia. Do tego celu warto zastosować sok z cytryny. Chociaż najczęściej dobre rezultaty odniesiemy używając soku w największym stężeniu, to jednak dobrze jest połączyć go z inną substancją, gwarantującą na przykład nawilżenie. Może być to chociażby oliwa, która w połączeniu z cytryną rozjaśni paznokcie, odżywi je dzięki działaniu oliwy, a także zapewni wzmocnienie płytek paznokci.

Cytryna odpowiada także za nadanie połysku paznokciom oraz zwiększa wytrzymałość lakieru. Jak więc otrzymać oczekiwany efekt? Chcąc sprawić, aby nasze paznokcie rzeczywiście zyskały połysk, należy wcierać w nasze paznokcie kilka wyciśniętych kropel cytryny. Aby uzyskać pożądany efekt, zabieg należy powtarzać. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie soku z cytryny do aplikacji na paznokieć przed jego pomalowaniem. Taki zabieg pozwoli nam dłużej cieszyć się kolorowym manicure.

Cytryna na paznokcie- czy każdy może ją stosować?

Cytryna jest cytrusem coraz częściej wykorzystywanym w domowej pielęgnacji. Jak wspomniano wcześniej, ilość i rodzaj jej wykorzystania w pielęgnacji jest naprawdę imponujący. Zdecydowana większość użytkowniczek cytryny w domowych zabiegach chwali ją za skuteczność i działanie. Korzystając regularnie z jej dobrodziejstw należy jednak pamiętać, że cytryna w dużej ilości może wysuszyć, na czym ucierpią nasze skórki. Nie każdy boryka się z takim efektem ubocznym tej kuracji, jednak istnieje taka możliwość. W takich przypadkach należy na jakiś czas odstawić specyfiki z jej obecnością, a kurację wznowić najlepiej z kosmetykiem o działaniu nawilżającym.

zdrowe-paznokcie

Dla kogo kuracja cytrynowa?

Właściwie nie ma jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej wskazań wiekowych osób używającej cytryny w kuracjach pielęgnacyjnych. Decydującą rolę odgrywa tu nasz problem oraz to, czy cytryna może mu zaradzić czy też nie. Ze względu na działanie rozjaśniające, wybielające czy odtłuszczające owoc wykorzystywany jest w pielęgnacji różnych części ciała, nie tylko samych paznokci. Nie każdy wie, że daleko przed stosowaniem suchych szamponów sok z cytryny pełnił podobną funkcję, walcząc z przetłuszczającymi się włosami. Nie znamy jeszcze wszystkich możliwości, jakie daje nam cytryna i nie na każdego ten specyfik będzie działał tak samo. Warto jednak próbować kombinacji z cytryną, a w razie nieznajomości ich właściwości zapytać o nie nasze babcie.

Domowe kuracje – tak czy nie?

Domowe kuracje na dobre zagościły w naszych domach. Specyfiki wykorzystywane w kosmetykach produkowanych na dużą skalę są wykorzystywane do bieżącego użytku w domu. Ma to swoje plusy, ponieważ oprócz pełnej naturalności składników, które wybieramy możemy liczyć na dużo delikatniejsze, ale skuteczne działanie. Dzięki takiej kuracji możemy również dobrać naturalne składniki wedle własnych upodobań. Należy jednak pamiętać, że nie każda kuracja może odnieść duże efekty na naszych paznokciach, dlatego też najlepiej metodą prób i błędów dopasować najlepszą kurację dla siebie.