Choroby związane z układem krążenia i sercem są głównym powodem zgonów u ludzi. Są one bardziej śmiertelne niż nowotwory. Co zatem trzeba wiedzieć, żeby zadbać dobrze o serce? Kiedy się zbadać?

Te objawy świadczą o problemie:

– Brak tchu powiązane z chorobami serca mogą mieć miejsce nawet po małym wysiłku albo podczas spoczynku. Są przypadki pojawiają się nieoczekiwanie, bez zauważalnego powodu.

– Osłabienie jest skutkiem osłabienia naszego serca, nie pompującego odpowiedniej ilości krwi kluczowej do odżywienia komórek w organizmie. Zazwyczaj osoba chora na serce czuje się świetnie rano, a zmęczenie nagle rośnie w ciągu dnia.

– Omdlenia występują gdy serce nie daje do mózgu odpowiedniej ilości krwi zawierającej tlen. Gdy minie około dziesięciu sekund tego rodzaju niedotlenienia ma miejsce omdlenie. Najczęstszą jego powodem na tle sercowym jest arytmia co oznacza że serce bije za wolno (mniej niż 60 razy na minutę) lub za szybko (szybciej niż 100 uderzeń na minutę). Powoduje to, że krew nie dopływa w odpowiednim czasie do mózgu.

– Kołatanie serca tzn. silne i znacznie przyspieszone bicie serca, co oznacza wystąpienie przedwczesnego, dodatkowego skurczu mięśnia sercowego. Następnie chory odczuwa gwałtowny skurcz, wynikający z konieczności nadgonienia i wyrównania rytmu przez mięsień sercowy. Bardzo niebezpieczne są zdarzenia występujące ponad 2-3 minuty, kiedy serce szybko bije, a nie ma wysiłku fizycznego. Tego typu atakom przeważnie akompaniuje silny ból w klatce piersiowej i/lub zasłabnięcie.

– Opuchnięcia, które spostrzec możemy na nogach, w okolicy kostek, w dolnej części naszego tułowia lub na klatce piersiowej mają przeważnie związek z nieprawidłową pracą serca. Takie, które tworzą się w okolicach brzucha i na nogach najczęściej świadczą o osłabieniu prawej strony mięśnia sercowego.
– Sinica pojawia się na całej skórze, wargach, paznokciach, przeważnie gdy temperatura jest wysoka. Przeważnie wskazuje ona na choroby serca.

– Ból w klatce piersiowej, często w postaci „dusznicy bolesnej”, zaczyna się po środku klatki piersiowej, towarzyszy mu duszenie. Może on promieniować aż do okolic ramion i głowy. Czas jego trwania to przeważnie mniej niż kwadrans, a jeśli zauważymy, że występuje dłużej niż kwadrans – możemy podejrzewać atak serca. Dusznica często pojawia się w czasie ćwiczeń lub podczas gdy człowiek jest zdenerwowany, a stępuje gdy odpoczniemy.

Kiedy udać się na badanie

Jeśli zauważymy objawy, które mogą podpowiadać o ewentualnej chorobie mięśnia sercowego, trzeba bez ociągania się udać się do specjalisty kardiologa. Po 40 roku życia zaleca się badanie co roku. Kardiolog podczas takiego spotkania oczywiście osłuchuje serce przez stetoskop oraz sprawdza tętno. Jeśli praca serca jest bez zastrzeżeń, to puls to około 70 uderzeń na minutę.
Powodami zawału serca są zazwyczaj: wysoki poziom złego cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze, ciągły stres, zbyt wysoki cukier we krwi, palenie papierosów, depresja, otyłość, brak wysiłku fizycznego, alkohol, wiek.

uklad-krwionosny-a-zdrowe-jedzenie

Najważniejszą rzeczą jest kompletne odstawienie nałogów jak nikotyna. Zapewnij swojemu sercu regularny, jednak nie za forsowny wysiłek fizyczny. Ważne jest aby dotleniać serce, np. poprzez spacery, które pomagają likwidować stres. Bardzo istotne jest odpowiednie jedzenie.

Co należy wiedzieć o sercu?

Objawy schorzeń sercowych mogą wystąpić niespodziewanie lub stopniowo narastać przez dłuższy czas. Schorzenia serca są tymi, które w większości przypadków powodujemy samodzielnie poprzez za dużo stresu, których powinniśmy unikać, niedobrą dietę, często skutkującą niedobrym poziomem cholesterolu we krwi, również powodujących nieprawidłowej pracy serca. Nie od dziś wiadomo, że strasznie niedobre używki typu alkohol lub papierosy także wyraźnie przyczyniają się do powstawania chorób najważniejszego ludzkiego mięśnia.

Serce jest organem działającym najciężej ze wszystkich mięśni ludzkiego ciała i w ogóle nie odpoczywającym w odróżnieniu do innych. Zdarza się, że zawodzi nas rozmaitymi wadami i chorobami, zwłaszcza jeśli my sami mocno przyczyniamy się do ich występowania nadużywając używek czy źle odżywiając się. Co przyczynia się do choroby serca i jakiego typu oznaki mogą wskazywać na chorobę?

Każdy dobrze wie, że usytuowane jest w środku naszej klatki piersiowej w tzw. „worku osierdziowym”. Zwykło się mówić, że leży ono z lewej strony ciała, bo ustępuje mu miejsca płuco lewe. Serce reaguje na wszystkie emocje przykładowo jeśli jesteśmy zdenerwowani, płaczemy, obawiamy się czy jesteśmy szczęśliwi, pracuje ono dużo szybciej w celu dostarczenia z krwią wszystkim komórkom tlenu, przez to uważa się je za symbol naszych uczuć.